Haber

Hindistan’daki STK’lar BJP’yi ülkeyi bölmekle suçluyor

Hindistan’daki STK’lar, iktidardaki Bharatiya Janata Partisini (BJP) Manipur eyaletinde devam eden şiddet ve çatışmalar nedeniyle ülkeyi bölmek ve kargaşa çıkarmakla suçladı.

Ülkedeki 550 insan hakları örgütü ve sivil toplum kuruluşu, Manipur’daki şiddet olaylarına ilişkin ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, Başbakan Narendra Modi’nin iktidar partisi BJP’nin ülkeyi bölmek ve kargaşaya yol açmakla suçlanarak, daha fazla insan ölmeden olayların durdurulması çağrısında bulunuldu.

Konuyla ilgili açıklama yapmaya ve yaşananların sorumluluğunu üstlenmeye davet edilen Modi, olayların tarafsız ve bağımsız bir şekilde incelenmesi için bir mahkeme kurulması çağrısında bulundu.

Öte yandan dün gece yaşanan olaylarda Dışişleri ve Eğitim Bakanı Rajkumar Ranjan Singh’in Manipur’daki konutu ateşe verildi.

Independent’ın haberine göre Singh, konuyla ilgili yaptığı açıklamada saldırıyı “acımasız” olarak nitelendirecekti.

Hindistan’ın Manipur eyaletinde Meitei topluluğunun “planlanan kabile” kategorisine alınmadığı gerekçesiyle başlayan şiddet olaylarına ilişkin yetkililerden yapılan açıklamada, en az 110 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Eyalet hükümetinin resmi verilerine göre, Manipur’daki şiddet nedeniyle şimdiye kadar 47.000’den fazla kişi yerinden edildi ve yüzlerce ev yıkıldı.

Askere “Vur” emri verildi.

Eyalet nüfusunun yüzde 53’ünü oluşturan Meitei topluluğu, “planlı aşiret” kategorisine girmedikleri gerekçesiyle gösteriler düzenlerken, yaklaşık yüzde 30’u oluşturan Kuki’nin de aralarında bulunduğu grupların itirazları sürüyor. nüfus, şiddete yol açar.

Gösteriler 3 Mayıs’tan itibaren şiddet olaylarına sahne oldu ve 4 Mayıs’ta askerlere “Vur” emri verildi.

Hindistan’da “planlı kabile” kategorisinde yer alan topluluklara siyasi temsil, okullarda kota ve kamu hizmeti gibi olanaklar sağlanmaktadır.

Yasaya göre dağlık bölgelere yerleşmelerine izin verilmeyen Meitei, Myanmar ve Bangladeşli göçmenlerin eyaletteki nüfusunun artması nedeniyle zorluklarla karşılaştıklarını iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu