Haber

AB’den Ukrayna ve Moldova ile müzakerelere yeşil ışık

Avrupa Birliği Komitesi, Ukrayna ve Moldova ile AB üyelik müzakerelerinin başlatılmasını tavsiye etti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Bugün tarihi bir gün çünkü Komisyon, Konsey’e Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılmasını tavsiye ediyor.” dedi. Von der Leyen, AB Komisyonu’nun Gürcistan’a aday ülke statüsü verilmesini tavsiye ettiğini söyledi.

Hükümetin yolsuzlukla mücadele reformları yapması, lobicilik maddelerini Avrupa Birliği standartlarına uygun hale getirmesi ve azınlıklara verilen garantilerin güçlendirilmesi gibi koşulları yerine getirmesinin ardından Ukrayna ile müzakerelerin başlaması önerildi.

Ukrayna ve Moldova 2022’de AB’ye katılmak için başvurmuş, geçen yılın haziran ayında iki ülkeye ‘aday ülke’ statüsü verilmiş ve aday ülke sayısı 8’e çıkmıştı. Bu ülkeler Arnavutluk, Bosna Hersek, Moldova, Karadağ, Kuzey. Makedonya, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna.

Avrupa Birliği liderleri, Ukrayna ve Moldova ile üyelik müzakerelerinin başlatılmasına ilişkin nihai kararı 14 ve 15 Aralık’ta Brüksel’de yapılacak zirvede verecek. Müzakerelerin tamamlanmasının yıllar alması bekleniyor. Müzakereler sonunda Avrupa Birliği’ne üyeliğin garantisi yok. Türkiye ile AB’ye katılım müzakereleri 3 Ekim 2005’te başladı. (DW Türkçe)

iskenderun-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu