Haber

7,5 milyon kişide görüldü: Geçmişteki salgın hastalık geri mi dönüyor?

Kovid-19 salgınıyla birlikte dünya genelinde görülen ölümcül bulaşıcı hastalıklar yeniden gün yüzüne çıktı. Her ne kadar Dünya Sağlık Örgütü salgının ardından tedavilerde iyileşme olduğunu belirtse de tüberküloz dünyanın en ölümcül ikinci hastalığı oldu.

Belirlenen hedeflere ulaşmak için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Kovid-19 salgınının ardından bulaşıcı hastalıklar tüm dünyada yeniden ortaya çıktı.

2020 yılında tüm dünyada görülmeye başlayan Kovid-19, milyonlarca insanın ölümüne neden oldu. Geliştirilen aşılar Kovid-19’a karşı en önemli silahımız haline geldi. Dünyada en çok ölüme neden olan bulaşıcı hastalıkların başında gelen Kovid-19, yeni varyantlarıyla hastalık yaratmaya devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü, dünyanın en ölümcül ikinci bulaşıcı hastalığı olan tüberküloz hakkında bir rapor yayınladı.

NTV’nin haberine göre, DSÖ’nün yayınladığı 2023 Küresel Tüberküloz Raporu’nda 90’dan fazla ülke ve bölgeden veriler yer aldı.

Tüberkülozla mücadeleye yönelik küresel çabalar bugüne kadar 75 milyondan fazla insanın hayatını kurtarmış olsa da, 2022’de görülen vaka sayısı, tüberkülozu ‘dünyanın ikinci en ölümcül bulaşıcı hastalığı’ haline getiriyor.

7,5 milyon kişide görülen tüberküloz, tarihin en yüksek vaka sayısına ulaştı.

Söz konusu raporda geçen yıl 7,5 milyon kişiye tüberküloz tanısı konulduğu açıklandı. Bu sayı, tüberkülozun küresel olarak takip edilmeye başlanmasından bu yana görülen en yüksek rakam. en yüksek vaka sayısıOlarak bilinir.

Tüberkülozla mücadeleye yönelik teşhis araçları, ilaçlar ve aşıların geliştirilmesinde de önemli bir noktaya gelindiği ancak bu konuda yapılan yatırımların yetersiz olduğu belirtiliyor.

Her ne kadar Kovid-19 salgını sonrasında tüberküloz tanısında önemli ilerlemeler kaydedilse de yeni çalışmalara hâlâ ihtiyaç duyulmaktadır.

Özellikle Hindistan, Endonezya ve Filipinler’de 2020 ve 2021 yıllarında teşhis konulan kişi sayısında azalma olmasına rağmen 2022 yılında yeni bir rekora ulaşıldığı belirtiliyor.

Öte yandan Kovid-19 nedeniyle sağlanamayan tedavinin yarım milyondan fazla tüberküloz vakasının ölümüyle sonuçlandığı vurgulanıyor.

haber-konak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu