Haber

294 kişi hayatını kaybetti: Hindistan’daki kazayla ilgili ilginç detay

Hindistan’ın Odisha eyaletinin Balasore bölgesinde 2 yolcu ve 1 yük treninin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 294 kişi hayatını kaybetti. Kazanın inceleme raporu şu anda yayınlanmazken, Hindistan Sayıştayı tarafından 2022 yılında hazırlanan ‘Hindistan Demiryollarının Raydan Çıkması’ raporu gündeme geldi. Raporda, trenlerin raydan çıkmasıyla sonuçlanan kazaların nedenlerinin ayrıntıları paylaşıldı.

Hindistan Sayıştayı ve Sayıştay Başkanlığı tarafından 2017-2018 ve 2020-2021 yılları arasında Hindistan’da yük ve yolcu trenlerinin raydan çıkması ile sonuçlanan kazaların nedenlerini açıklayan 2022 yılı raporu yayınlandı. Balasore’de 294 kişinin ölümüyle sonuçlanan tren kazasının ardından Hindistan medyası. tekrar gündeme geldi. Rapor, trenin raydan çıkmasıyla sonuçlanan 1129 kazayı inceledi.

KAZALARIN YÜZDE 26’SI RAY DEĞİŞTİRMELERİYLE İLGİLİDİR

Raporda, 2017-2021 ortalarında ray yenileme çalışmalarına ayrılan bütçenin azaldığı, bu süreçler için oluşturulan bütçenin bu alanda kullanılmadığı belirtildi. İncelenen kazaların yüzde 26’sının bu işlemlerin yapılmaması sonucu meydana geldiği bildirildi.

RAYLARIN BAKIMI İLE İLGİLİ TÜM KAZALAR

Ayrıca rayların geometrik ve yapısal durumlarının değerlendirilmesine yönelik kontrollerde eksiklikler olduğu raporda belirtildi. Kontrolsüzlük nedeniyle meydana gelen 422 kazanın 171’inin ‘pistlerin bakımı’ ile ilgili, 156’sının ise ‘ray parametrelerinin izin verilen sınırların dışında olması’ ile ilgili olduğu belirtildi.

Son olarak sürücünün hatasıyla sonuçlanan kaza sayısının 154 olduğu ve bu kazaların bir kısmının ‘aşırı hız’ sonucu meydana geldiği belirtildi.

serik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu